Shiatsu Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 11 Mar 2020

Shiatsu Masajı, akupunktur diye adlandırılan noktalara meridyen boyunca dairesel şekilde hafifçe bastırarak uygulanan tekniktir. Biriken enerji alanı çözülür ve vücudun kendini yenileme/kendini iyileştirme gücü tetiklenir. Belirli noktalara uygulanan basınç sayesinde vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan gerginlikler ve kasılmalar giderilir ve uygulama sonucunda fark edilir şekilde rahatlama sağlar. Shiatsu Masaj tekniği az miktarda yağ kullanılarak veya tamamen yağsız olarak uygulanmaktadır.


Kökeni Japonya olan Shiatsu Masajı, vücudun kendini yenileme, kendini iyileştirme ve dengeyi bulabilme felsefesine dayanır. Shiatsu Japonca’da “parmak baskısı” anlamını taşımaktadır. Enerji akışı baz alınarak belirli bölgelere baskılar uygulanır ve vücudun kendisini iyileştirebileceğine inanılır. Kan akışının bazı bölgelerde hızlı bazı bölgelerde yavaş akışta olması, tüm vücudun rahatlamış ve enerjik hissetmesine engel olmaktadır. Bu döngünün bedenin her noktasında dengeli ve eşit olabilmesi sağlıklı vücut tanımını doğrulamaktadır.


Shiatsu Masajının teknikleri zaman içerisinde her alanda olduğu gibi zenginleşmiş ve çoğalmıştır. Felsefi veya teorik fiziksel yaklaşımlar ile oluşturulan tekniklerin en genel ortak amacı doğru bölgelere doğru dokunuşları yapabilmektir.

Doğu’nun geleneksel felsefesi ile şekillenmiş masaj türleri, batı tekniklerinden ve yaklaşımlarından oldukça farklıdır. Zihin, beden ve ruh üçlemesinin eş zamanlı olarak iyileştirilmesi Shiatsu masajında ön plandadır. Tüm bedenin enerji akışı göz önünde bulundurularak yapılan hareketler vücuttaki kan akışında sirkülasyon sistemini hızlandırır, kanın vücudun tüm bölgelerine eşit şekilde ve eşit hızda dağılması hedeflenir. Bu sayede bedensel ağrılarda veya şikayetlerde azalma olması beklenir.


Geleneksel doğu inançlarında, enerji akışında her organın bir duygu ile bağıntılı olduğuna inanılır. Ancak bu ağrıyan her bölge için bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Denge problemi ve enerji akışında bir kesinti olduğu anlamına gelir. Genelde başparmak ve diğer parmak hareketleri ile Shiatsu masajında bu enerji kısıdının ortadan kaldırılması, uygulama yapılan kişinin tüm bedenin bir rahatlama hissetmesine ve uygulama öncesinden daha enerjik hissetmesine yol açar.


Marmara Meslek Kursu tarafından sağlanan masaj kurslarından biri olan Shiatsu Masajı Kursu eğitimini alarak, alanında profesyonelleşmiş eğitmenlerimiz tarafından verilen kaliteli eğitimler sonucunda sizler de masör-masöz sektörünün kalifiye personellerinden biri olabilirsiniz. Ayrıca bu eğitimi veren tüm firmalardan farklı olarak, kurslarımıza başvuran kişilere kayıt olmadan önce mutlaka derslerimizde misafir öğrenci olma imkanı tanıyoruz.

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör