Masaj Çeşitleri Nelerdir?

En son güncellendiği tarih: Mar 11

Klasik Masaj (İsveç Masajı): Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile uygulanan bir masajdır. Dinlenme, gevşeme ve hayatın bazı anlarından uzaklaşıp “anda kalma” yöntemi olarak kullanılan bir masaj türüdür. Genel olarak masaj yağı ile yapılır. Fakat bazı etmenlere(kişinin alerjisi olması vb.) ve isteğe bağlı olarak, kayganlaştırıcı herhangi bir malzeme kullanmadan da klasik masaj uygulamak mümkündür.


Aromaterapi Masaj: Genel olarak klasik masaj türüne benzer. Bitki özlerinden elde edilmiş karışımlarla hazırlanmış masaj yağlarını kullanarak uygulanan bir masaj yöntemidir. Bitkisel özler ve bitkisel yağlar, gerçek bitkilerden damıtma ve buhar yöntemi ile elde edilmiş doğal yağlardır. Yağı doğru şekilde kullanabilmek oldukça önemlidir. Temel öz yağlar kesinlikle direkt olarak vücuda temas ettirilmemelidir, taşıyıcı yağ ile ölçülü oranlarda karıştırılarak uygulanması doğru olacaktır. Masajda yağlar uygulanmadan önce cildin, hatta kol içi bir kısmın küçük bir bölgesinde deneme yaparak cilt yapısının masaj esnasında uygulanacak yağa vereceği alerjik tepki mutlaka ölçülmelidir.

Bölgesel Masajlar: Genel olarak; Baş-boyun, ense-omuz-sırt, sırt-bel, kol ve bacak gibi bölgelere yapılan ve bölgeye yönelik tedavi edici amaçla yapılan bir masaj uygulamasıdır. Bahsedilen bölgelerde herhangi bir rahatsızlık tespit edildikten sonra veya doktor tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen bir program eşliğinde uygulanır.


Sıcak Taş Terapisi: Belirli bir derecede ısıtılmış volkanik taşların belirli hareketler ile vücut üzerinde gezdirilmesi ve belirli noktalarda bırakılması yoluyla, uygulama yapılan kişinin vücudunda ısının bedenin derinine etki etmesini amaç edinmiş bir masaj türüdür.


Spor Masajı: Sportif etkinliklerde ve/veya sporcu kişiler üzerinde kullanılan bir masaj türüdür. Spor masajını en sık kullanılan klasik masajdan ayıran en önemli özelliklerin başında ritim, süre ve bası miktarlarının değişik olması gelir. Aynı zamanda uyarıcı hareketler çoğunluktadır ve ayrı spor branşlarına özgü olarak uygulanır.


Shiatsu Masajı: Japon kökenli ve belirlenmiş probleme yönelik tedavi amaçlı uygulanan bir masaj türüdür. Vücuttaki belirli noktalarına parmaklarla ve vücudun değişik bölgeleri ile basınç yapılırken, deri ve deri alt dokusu üzerinde basınç yapılan uzvun kaydırılması ile uygulanmaktadır.

Thai Masajı: Tayland bölgesinde yaygın olarak uygulanmakta olan Thai Masajı’nın temel yapısını Hint yogası ve Çin’in geleneksel tıbbı oluşturmaktadır. Çoğunlukla baskılama ve gerdirme hareketlerini kapsamaktadır. Giyinik bir bedene, yerde ve ince mat üzerinde uygulama yapılır.


Refleksoloji Masajı: Refleksoloji masajının temeli, “vücudun aynası ayaklardır” öğretisine dayanır. Ayaklar, insan vücudunu temsil eder ve ayak üzerindeki her nokta vücutta bir bölgeye karşılık gelir. Belirli noktalara bası uygulandığında kişilerin verdiği tepki ile temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır. Tepkiler doğrultusunda gerekli manipülasyonlarla bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır.

3 görüntüleme

Marmara Meslek Kursu 

Tüm hakları saklıdır

Copyright © 2019

  • Instagram - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle

Marmara Meslek Kursu gelişen ve gelişmekte olan Güzellik merkezi, Otel ve Spa Merkezleri ile işbirlikçi çalışma sağlayan birçok alanda M.E.B onaylı ve sertifikalı eğitimler veren İstanbul merkezli bir kurumdur.

SAYFALAR

EĞİTİMLER

ADRES ŞİŞLİ (MERKEZ)

- Eğitimlerimiz

- Hakkımızda

- Başarı Hikayelari

- Blog

- İletişim

- Kalıcı Makyaj Kursu

- İpek Kirpik Kursu

- Masaj Kursu

- Profesyonel Makyaj Kursu

- Cilt Bakımı & Güzellik Kursu

0212 234 75 45

19 Mayıs Mah. Etfal Sok. No:8 Şişli / İstanbul

0532 404 18 14

KADIKÖY (ŞUBE)

Hasanpaşa Mah. Kurbağalıdere Cad. No 25 Kat3 D: 7-8 Kadıköy İş Merkezi

‎0216 606 46 54