Lenf Drenaj Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 11 Mar 2020

Lenfatik drenaj masajı uygulaması, vücuttaki özel bir toplardamar ağı ile kan damarlarına dökülmüş olan renksiz sıvının vücuttan atılması için uygulanan son yılların gözdesi haline gelen bir yöntemdir. Canlı dokularda yer alan ve vücuttaki sıvı dengesinin korunmasını sağlamakta olan, bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzaklaştıran sisteme lenfatik sistem adı verilir. Lenf drenaj uygulamasını yapan cihaz ise vücuttaki lenfatik sistemi besler ve vücuttaki beyaz sıvı dolaşımını hızlandırır. Lenf drenaj cihazı ile parmak uçlarından başlanarak yukarı tepe bölgelere doğru, düzenli aralıklarla bası uygulanır ve böylelikle lenf drenaj etkisi sağlanır.


Lenf Drenajı birçok sebepten vücutta birikmiş olan ödemin dışarıya atılmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini onarır ve diğer bazı organ sistemlerinin çalışmasını düzenler. Yine de lenf drenajı en çok ödem tedavisinde kullanılır. Lenf ödem ismi verilen lenfatik, vücut sistemindeki bozukluktan dolayı dokularda biriken ve boşaltılamayan lenf sıvısının dokularda birikmiş olması nedeniyle, ilgili vücut bölgesinin şişmesidir. Özellikle meme kanseri yaşamış hastalarda, lenflerin çıkarılmış olmasına bağlı olarak kolda lenf akışı bozulmaktadır.

Lenf drenaj sistemini sağlığın yanı sıra güzellik amaçlı kullananlar da bulunmaktadır. Ciltteki kırışıkların, yara izlerinin ve lekelerin hafifletilerek cildin iyileşme sürecine destek olduğu görülmüştür. Çünkü Lenf drenajı, ciltteki kolajen üretimine destek olur ve böylelikle cilt sıkılaşır. Bu sayede cildin gençleşmesi de mümkündür. Lenf drenaj uygulaması, vücutta biriken atıkları uzaklaştırmakla yükümlü olan lenf sisteminin düzgün çalışmadığı durumlarda tedavi yöntemi olarak uygulanabilen bir masaj yöntemidir.


Tüm bunların yanı sıra zayıflama programlarının da bir parçası olarak kullanılan lenf drenaj masajı, vücutta tutulan ödemin vücuttan atılmasını sağladığı için uygulandığı bölgedeki cilt kalitesinde düzelme ve bölgesel olarak incelme görülür. Kolajen üretimine olan desteği ile deri ve deri altında sıkılaşma sağlar. Lenf drenajının bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi ile de kişi kendisini daha zinde, daha iyi hissedecektir ve dolaylı yoldan psikolojisini dahi iyiye yükseltecek bir başlangıç yapacaktır.

328 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör