İğneli Epilasyon ve Lazer Epilasyon IPL Arasındaki Fark Nedir?

Güncelleme tarihi: 11 Mar 2020

İğneli Epilasyon uygulaması, kıl köküne bir iğne veya prob aracılığıyla kıl kökünde yer alan ve büyümeden sorumlu foliküllerin yok edilmesi için elektrik akımı verilmesi ile gerçekleşir. Uygulama her kıl köküne ayrı ayrı uygulanır. İğneli epilasyon uygulaması, koparma veya batma seviyesinde ağrılı olabilir. İğneli epilasyon uygulamasında, tedaviden önce veya tedavi süresince acıyı azaltmak için çeşitli uygulamalar yapılabilir. İğneli epilasyon tüm cilt tiplerine uygulanabilir.


Lazer Epilasyon uygulaması ise, seçici Fototermoliz (SPTL) adı verilen teknik ile kıl folikülleri içinde bulunan melanin isimli maddeyi hedef alır. Her lazer atışı, kıl folikülünü deforme ederek kılların tekrar uzamasını durdurmayı amaçlamaktadır. Uygulama sırasında, iğneli epilasyondan farklı olarak, lokal bölgelerde aynı anda biden çok kıl köküne etki edecek şekilde çalışma yapılır. Lazer epilasyon melanine yönelik olduğundan, bu işlem hafif tüylerde iyi sonuç vermez. Lazer terapisi de iğneli epilasyon gibi ağrılı bir yöntemdir. Lazer epilasyondan önce ağrı kesici kremler kullanılabilir.

Süre olarak incelediğimizde, lazer epilasyon işleminde tüyleri bitirme süreci uzundur fakat iğneli epilasyon ilk seans itibari ile kısa sürede sizi tüylerinizden kurtarır.


Uygulama yapılacak bölge çok küçük olduğu durumlarda veya çok az kıl olması durumunda iğneli epilasyona başvurulabilir. Lazer epilasyon uygulaması hem çok zaman alır hem de kızarıklıklar oluşturabilir. Bu durumda son teknolojilere yönelmek daha doğru olacaktır. Ancak doğru program uygulandığı takdirde lazer epilasyon yapılabilir. Her yerde karşılaştığımız sorun aslında cildimize ve kıl yapımıza uygun olan akımın doğru ayarlanamamasından kaynaklı yaşanır. Bu sebeple enerji akımını her cilt ve kıl yapısına göre, kişiye özel cilt ve kıl analizi yapabilen ve enerji akımını kendisi ayarlayan cihazlara yönelmek daha sağlıklı olacaktır.


Marmara Meslek Kursu’nda uzmanlarımızdan öğreneceğiniz uygulamalar sayesinde siz de işinizin uzmanı olacaksınız! Mezun olduğunuz anda MEB onaylı sertifikanız ile bir meslek sahibi olacaksınız ve Marmara Meslek Kursu’ndan mezun olmanın farkını hissedeceksiniz!

138 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör