Mimik Kasları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 11 Mar 2020

  1. Saçlı deri kasları

  2. Göz çevresi kasları

  3. Burun etrafı

  4. Ağız ve çene kasları

  5. Boyun


Yüze yapılan masaj, yüze yorgun ve sıkıntılı ifade veren yüz adalelerinin gerginliğini gidererek, kırışmayı azaltır. Masaj ve yüz jimnastiği için cilt iyice temizlenip kremlenmelidir.

Vücudumuzdaki kaslar kemiklerden kemiklere uzanırken, yüz kasları bedenin diğer kasları gibi kendini destekleyemez. Bu nedenle yüze “ağır” masajlar yapılamaz, çünkü beklenenin tam tersi bir etki meydana getirir.


Kaslar bir uçları ile yüz ve kafa iskeletini yapan kemik ve kıkırdaklara, diğer uçları ile de deriye tutunurlar. Ağız, yüz ve burnun etrafında yer alan bu kaslar, yüze ifadesini vermekle birlikte, bu doğal deliklerin kapatılıp genişletilmesinde de rol oynarlar. Örneğin; burun deliklerini komprese eden ve genişleten M. Nosalis kaslarıdır.

Kasların, dinlenme anında bile kasılma durumunda olmasına “TONUS” diyoruz. Hafif masajın tonus düzenleyici etkisi, kas iğcikleri ve kan dolaşımı yoluyla olur. Masajın; birincil ve ikincil olmak üzere iki çeşit etkisi vardır. Birincil etki hemen ortaya çıkarken, ikincil etki zaman içinde kendini gösterir.

Masajın bu etkileri

Kon dolaşımınıHücresel düzeyde beslenmeyiAtık maddelerin uzaklaştırılması, ödemin azaltılması ve mikro travmaların onarımını sağlar.


Masaj yapılmayacak durumlar nelerdir?

Sayısız yararları olan masajın yapılamayacağı durumlar da vardır. Bunun için bir de madalyonun ters yüzüne bakmak gerekir. “Masaj yapılamayacak durumlar acaba nelerdir?” diye soracak olanlara bu koşulları bir bir sıralayalım. Doktorun izin vermediği durumlarda, enfeksiyon kapmış bölge ve çevresine, şüpheli kırık çıkık, yara ve yanık olan bölgelere, tanı konulmamış şişliklere, varislere, deride kızarıklık olduğunda, ödem, zorlama ve incinme durumlarında şeker ve böbrek hastalarına masaj yapılması sakıncalıdır.

40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör