Estetisyen ve Güzellik Uzmanı Maaşları Nedir? (2020)

Güncelleme tarihi: 11 Mar 2020

Yıllar geçtikçe güzellik ve estetik duygular son derece önemli bir hal aldı. İnsanlar sosyalleştikçe görünümlerine eskisinden daha çok özen göstermeye başladı. Elbette bu durum yeni sektörlerin gelişmesine olanak sağladı. Estetisyenlik de, gelişen güzellik alanı altında gelişmeye başlayan mesleklerden bir tanesi konumunda. Bu meslek doğrudan güzellik ile ilgili bir alan olması sebebiyle, cilt yapısından tutunda insan anatomisi özelliklerine kadar birçok konuda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Tabi ki güzellik alanında kullanılan malzeme bilgisi de bu meslekte bilinmesi gereken bilgiler arasında yer alıyor. Estetisyenlik ile ilgili birçok şehirde birçok kurs düzenlenmektedir. Tabii bu meslek ile ilgilenmek isteyenlerin bilmesi gereken önemli bazı hususlar bulunmaktadır.


Estetisyenlik mesleğini tercih edecek kişilerin para kazanma gayesinin dışında, bu mesleği severek yapmaları gerekmektedir. Bu meslekte başarılı olmanın en önemli şartlarından bir tanesi, mutlaka bu işi sevmektir. İnsan psikolojisi bu meslekte oldukça önem kazanmaktadır. İyi bir estetisyenin insanları anlaması gerekmektedir. Bu meslek yoluyla fazla para kazanmanın yollarından bir tanesi de insanlar ile olan ilişkilerin iyi tutulması da denilebilir.

Peki güzellik uzmanlarının/estetisyenlerin maaşı ne kadar?


Estetisyen olabilmenin en önemli şartlarından bir tanesi MEB onaylı mezun sertifikasına sahip olmaktır. Elbette sertifikayı almakla iş bitmiyor. Sektörde kendine her an yeni bir şeyler katarak kendini geliştirmek, iyi kazanmak için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Estetisyenlik kursundan MEB onaylı sertifikasını yeni alan bir estetiysen, asgari ücretin biraz üzerinden kazanmaya başlıyor. Eğer mesleğinde kendisini geliştirerek emin adımlarla ilerliyorsa, sene bazında maaşı biraz daha yükselmeye başlıyor.


Bir güzellik uzmanı/estetisyen maaşı, 2,500 TL+prim civarına kadar yükselebiliyor. Uzman bir estetisyen her yerde bulunmayan nitelikli eleman özelliğine sahiptir. Başarılı ve tecrübeli bir estetisyen ise ortalama olarak 4.000 TL civarında bir maaş alabilir.

Marmara Meslek Kursu, mezunlarını sertifikayı verdiği gibi bırakmakla kalmıyor, mezunlarına iş olanakları sağlıyor. Marmara Meslek Kursu’ndan mezun olmanın farkını sektörde hissedeceksiniz!

13.533 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör