Cilt Bakım Tavsiyeleri

Cilt bakımını düzenli olarak yaptırmanın öneminden daha önce bahsetmiştik. Cilt, kendi kendini temizleyemediği birçok duruma maruz kalmaktadır. Egzoz dumanı, sigara dumanı, filtresiz bacalardan çıkan kimyasal gazlar bunlardan sadece bazılarıdır. Yüzümüz tüm vücutta, dış etkenlerle en iç içe olan bölgelerimizden biridir. Bu nedenle cildimizin bakımlarını aksatmamalı ve evde de olsak devam etmeliyiz. Bu yazımızda sizlere birkaç cilt bakım kürünü derledik.


Muzlu Bal Maskesi

Kuru ve pul pul dökülen bir cilde sahip kişiler, haftada bir ya da iki gün yapacakları muz maskesi ile ciltlerini neme doyurabilirler. Çeyrek muz, bir tatlı kaşığı bal ve iki yemek kaşığı yoğurdu ezerek iyice karıştırıp cildinize sürün ve 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın.


Sirkeli Tonik

Parlak bir cilde sahip olmak isteyen kişiler yüzünü sirke ile yıkayabilirler. İki su bardağı kaynatılıp dinlendirilmiş suya ekleyeceğiniz 2 yemek kaşığı sirke ile yüzünüzü her gün yıkayın. Bu işlem cildinizin nefes almasını da sağlayacaktır.

Elma Maskesi

Kuru bir cilt yapısına sahip olanlar için diğer maske ise elma maskesidir. Bir elmayı rendeleyin ve içerisine 1’er yemek kaşığı zeytinyağı, süt ve kaymak ekleyip homojen hale gelene kadar karıştırın. Yaptığınız maskeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin.


Zerdeçal Maskesi

Antibakteriyel özelliği ile bilinen zerdeçal, akneleri temizlemede de etkilidir. 1 yemek kaşığı zerdeçala su ekleyerek açın. Macun kıvamına geldiği zaman yüzünüze maske olarak uygulayın. 20 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın.


Haftanın iki günü bu cilt maskelerini deneyip, hangisinin cildinizde daha iyi bir etki bıraktığını gözlemleyebilirsiniz. Ardından haftada iki kez aynı maskeyi uygulamaya başlayabilirsiniz ve cildinizi bakımsız bırakmazsınız.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör