C Vitamini Almayı İhmal Etmeyin!

C vitamini sağlığın olmazsa olmazı konumundadır. Vücudun neredeyse her fonksiyonunda vitaminlerin rolü bulunmaktadır. Vitaminlerin halk arasında en çok bilineni C vitamini, sağladığı faydaların yanı sıra diğer vitamin ve minerallerden de yararlanmanızı sağlamakta.


Birçok hayvan ve bitki C vitaminini kendi kendine üretebilmektedir. İnsan vücudu ise bunu yapamaz ve C vitaminini dışardan almak zorundadır. C vitamini en çok biber, maydanoz, karalahana, kivi, çilek, turunçgiller, marul ve domateste bulunmaktadır.


Bunların yanı sıra bir antioksidan olan C vitamini vücudu, yaşlanmanın en önemli nedeni olan serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde güçlü bir role sahip olduğu için vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Soğuk algınlığı ve grip gibi birçok hastalığa karşı vücudun direncini artırmaktadır. Vücutta oluşan leke ve yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. C vitamini aynı zamanda vücuda alınan demirin emilimini artırdığı için kansızlığa karşı da oldukça yararlıdır. Genellikle dişleri fırçalarken görülen diş eti kanamalarının en büyük nedenlerinden biri de C vitamini eksikliğidir. Dolayısıyla C vitamini, diş eti sağlığı için de oldukça önemlidir.

C vitamini eksikliğinin en erken görülen belirtisi halsizliktir. Bunun yanı sıra C vitamini eksikliği diş kanamaları, ciltte morluk, eklem ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtileri olan iskorbüt hastalığına neden olmaktadır. C vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına, alerjilere ve daha birçok hastalığa karşı dirençli olunmasına yardımcı olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için günlük C vitamini ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör