Bağışıklık Güçlendirici Diyet Listesi

Bağışıklık sistemi, vücudu zararlı mikroplardan ve hastalıklardan koruyan bir savunma mekanizması olarak tanımlanmaktadır. İmmun sistem vücudu, çevrede bulunan; vücuda potansiyel olarak zarar verebilecek bakteri, mantar, parazit ve virüs gibi birçok organizmaya karşı korumakla yükümlüdür. Vücudun bu organizmalara karşı direncine "bağışıklık" adı verilir ve bağışıklık sisteminin ana özelliği, zararlı organizmaları yok ederken, vücudun sağlıklı dokularının zarar görmesini de engelleyebilmesidir.


Uzman kişiler, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı vücudun dirençli olabilmesi için bol oksijenli havanın faydalı olduğunu belirtmektedir. Açık havada spor yapmak, pozitif olmak, bol yeşillik tüketmek, stres ve yorgunluktan uzak durmak, düzenli uyku uyumak özen gösterilmesi gereken konulardır. İşlenmiş hazır gıdalardan; kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması, bunların yerine tam gıdalar, bitkisel çaylar ve taze meyve-sebze sularının tüketilmesi gerektiği önermekteyiz.


Bağışıklığınızı güçlendirecek örnek diyet listesi:

Kahvaltı:

1 bardak badem sütü, 4 kaşık müsli, 1 adet portakal veya 1 adet nar


Ara Öğün:

1 avuç kuru üzüm, 8 adet badem


Öğle:

1 parça et, tavuk veya balık (ızgara, haşlama veya fırın), Bol yeşillik ve havuçtan oluşan salata kasesi (2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve bol limon ile), 2 dilim tahıllı ekmek


Ara Öğün:

1 kase yoğurt, 1 tatlı kaşığı keten tohumu


Akşam:

Zeytinyağlı, limonlu brokoli salatası 1 dilim tam tahıllı ekmek Tatlı yemeden duramam diyenler için, tatlı meyve olarak 1 dilim ananas veya 6-7 adet çilek.

Bu liste sadece örnektir, ürünleri benzer değerlerde olan diğer besinlerle değiştirebilirsiniz. Bağışıklığınızı güçlendirmek için sürekli takviye kullanmanıza gerek yok! Düzenli beslenme ve düzenli uyku ile immun sisteminizi güçlendirebilirsiniz!

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör