Bağışıklık Güçlendirici Diyet Listesi

Bağışıklık sistemi, vücudu zararlı mikroplardan ve hastalıklardan koruyan bir savunma mekanizması olarak tanımlanmaktadır. İmmun sistem vücudu, çevrede bulunan; vücuda potansiyel olarak zarar verebilecek bakteri, mantar, parazit ve virüs gibi birçok organizmaya karşı korumakla yükümlüdür. Vücudun bu organizmalara karşı direncine "bağışıklık" adı verilir ve bağışıklık sisteminin ana özelliği, zararlı organizmaları yok ederken, vücudun sağlıklı dokularının zarar görmesini de engelleyebilmesidir.


Uzman kişiler, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı vücudun dirençli olabilmesi için bol oksijenli havanın faydalı olduğunu belirtmektedir. Açık havada spor yapmak, pozitif olmak, bol yeşillik tüketmek, stres ve yorgunluktan uzak durmak, düzenli uyku uyumak özen gösterilmesi gereken konulardır. İşlenmiş hazır gıdalardan; kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması, bunların yerine tam gıdalar, bitkisel çaylar ve taze meyve-sebze sularının tüketilmesi gerektiği önermekteyiz.


Bağışıklığınızı güçlendirecek örnek diyet listesi:

Kahvaltı:

1 bardak badem sütü, 4 kaşık müsli, 1 adet portakal veya 1 adet nar


Ara Öğün:

1 avuç kuru üzüm, 8 adet badem


Öğle:

1 parça et, tavuk veya balık (ızgara, haşlama veya fırın), Bol yeşillik ve havuçtan oluşan salata kasesi (2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve bol limon ile), 2 dilim tahıllı ekmek


Ara Öğün:

1 kase yoğurt, 1 tatlı kaşığı keten tohumu


Akşam:

Zeytinyağlı, limonlu brokoli salatası 1 dilim tam tahıllı ekmek Tatlı yemeden duramam diyenler için, tatlı meyve olarak 1 dilim ananas veya 6-7 adet çilek.

Bu liste sadece örnektir, ürünleri benzer değerlerde olan diğer besinlerle değiştirebilirsiniz. Bağışıklığınızı güçlendirmek için sürekli takviye kullanmanıza gerek yok! Düzenli beslenme ve düzenli uyku ile immun sisteminizi güçlendirebilirsiniz!

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Marmara Meslek Kursu 

Tüm hakları saklıdır

Copyright © 2019

Marmara Meslek Kursu gelişen ve gelişmekte olan Güzellik merkezi, Otel ve Spa Merkezleri ile işbirlikçi çalışma sağlayan birçok alanda M.E.B onaylı ve sertifikalı eğitimler veren İstanbul merkezli bir kurumdur.

SAYFALAR

EĞİTİMLER

ADRES ŞİŞLİ 

- Eğitimlerimiz

- Hakkımızda

- Başarı Hikayelari

- Blog

- İletişim

- Kalıcı Makyaj Kursu

- İpek Kirpik Kursu

- Masaj Kursu

- Profesyonel Makyaj Kursu

- Cilt Bakımı & Güzellik Kursu

19 Mayıs Mah. Etfal Sok. No:8 Şişli / İstanbul

0212 234 75 45

0532 404 18 14

  • Instagram - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle

2020 © Marmara Meslek Kursu