14 Kural Nedir? (Coronavirüs Önlemi!)

COVID-19 kodlu Yeni Koronavirüs, ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde 2019 yılının Aralık ayının sonlarında solunum sorunları (ateş, öksürük, nefes darlığı) gösteren bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanarak gündemimizde yerini almıştır. Virüs başlangıçta, bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda görülmüştür. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Çin’deki diğer şehirlere ve daha sonra diğer dünya ülkelerine yayılmıştır. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olmaktadır.


Virüsün vücuda yerleşmesi sonrasında belirtisiz olgular olabileceğini belirtmekle beraber, en çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda ise zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.


Koronavirüs, hasta bireylerin öksürmeleri ve hapşırmaları sonucu ortama saçılan damlacıkların solunması ya da damlacıklara temas edilmesi sonucu bulaşmaktadır. Bu damlacıkların bulunduğu yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile virüs bulaşabilmektedir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek oldukça tehlikelidir.


Yeni korona virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği 14 kural bulunmaktadır. Bunlar;

-Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

-Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanın.

-Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

-Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

-Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

-Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

-Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.

-Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

-Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

-Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

-Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

-Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu vb.) ortak kullanmayın.

-Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

-Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.


Tüm kurallara uymaya önem verin. Kendinizi iyi hissetseniz dahi mümkün olduğunca evden çıkmamaya gayret edin. Kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizdeki insanları korumanın yolu sıkı bir hijyenden geçmektedir. Kişisel hijyeninize ve ortak kullanım alanlarındaki hijyene dikkat edin ve bu konuda olabildiğince hassas davranın. Çevrenizdekileri, bakanlığın yapmış olduğu “doğru bilgiler” ile bilgilendirin ve sosyal medyada yayınlanan her bilgiye inanmamalarını konusunda uyarılarda bulunun. Unutulmamalıdır ki bu durumda bizlere iyi gelecek olan panik ve stres değil, hijyen ve sosyal mesafedir.

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör